Procedury
PROCEDURA UJAWNIANIA NIEPRAWIDŁOWOŚCI I OCHRONY SYGNALISTÓW 02-12-2021 PRZEDSZKOLA.docx (64,68KB)
Informacje o koronawirusie
PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA
Aktualizacja procedury funkcjonowania Przedszkola Publicznego nr 6 w Opolu w stanie zagrożenia epidemicznego dla przedszkoli publicznych w Opolu, przygotowana na podstawie Wytycznych Przeciwepidemicznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego z dnia 2 lipca 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki w wieku do lat 3 wydanych na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322,374 i 567)
Organizacja pracy przedszkola
- Organizacja pracy przedszkola i sprawowanie opieki nad dziećmi odbywa się oparciu o zapisy Wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 2 lipca 2020 r. z późniejszymi zmianami oraz z zachowaniem zasad bezpieczeństwo dzieci i pracowników.
- W grupie może przebywać maksymalnie 25 dzieci a w oddziale integracyjnym 20 dzieci, w tym nie więcej niż 5 dzieci niepełnosprawnych.
- Dzieci, w miarę możliwości organizacyjnych powinny przebywać w wyznaczonych i stałych salach.
- Zaleca się, aby w miarę możliwości organizacyjnych do grupy przyporządkowani byli ci sami opiekunowie.
- Powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt[1] od 3 do 5 dzieci powinna wynosić co najmniej 16 m2; w przypadku liczby dzieci większej niż 5 powierzchnia ulega odpowiedniemu zwiększeniu na każde kolejne dziecko, z tym że:
- a) powierzchnia przypadająca na każde kolejne dziecko wynosi co najmniej 2 m2, jeżeli czas pobytu dziecka nie przekracza 5 godzin dziennie,
- b) powierzchnia przypadająca na każde kolejne dziecko wynosi co najmniej 2,5 m2, jeżeli czas pobytu dziecka przekracza 5 godzin dziennie lub jest zapewniane leżakowanie.
- W sytuacji niedostosowania sal przedszkolnych do zapisów wytycznych, przedszkola zobowiązane są do nawiązania współpracy z jednostkami miejskimi tj. MDK, MOS, Galeria Sztuki Współczesnej, Centrum Nauk Przyrodniczych, Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu itp. w celu przeprowadzenia zajęć w tych jednostkach, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.
- W sali, w której przebywa grupa, usuwa się wszystkie przedmioty i sprzęty, których nie można zdezynfekować lub wyprać. Przybory sportowe wykorzystywane podczas zajęć powinno się dokładnie umyć, wyczyścić lub zdezynfekować.
- Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do placówki żadnych przedmiotów ani zabawek.
- Sale będą wietrzone co godzinę, a przedszkola wyposażone w oczyszczacze powietrza dodatkowo będą ich stale używać.
- Grupy przedszkolne korzystają z placu zabaw przedszkolnego rotacyjnie, zgodnie z harmonogramem opracowanym w przedszkolu.
- Zaleca się, aby w miarę możliwości organizacyjnych część zajęć odbywało się na świeżym powietrzu, przy zachowaniu środków bezpieczeństwa oraz wymaganej odległości od osób trzecich.
- Sprzęt na placu zabaw na terenie przedszkola powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany.
- Personel kuchenny nie kontaktuje się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.
- Rodzice i opiekunowi przyprowadzający i odbierający dzieci zachowują dystans społeczny w odniesieniu do pracowników, innych dzieci i ich rodziców, wynoszący minimum 2 m.
- Rodzice znajdują się w wyznaczonej przez przedszkole przestrzeni, dziecko odbiera wyznaczony/dyżurny pracownik.
- W miarę możliwości organizacyjnych przedszkola, w szczególnych sytuacjach (np. dzieci nowo przyjęte - 3 latki, dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, wymagające pomocy) dyrektor placówki może wyrazić zgodę na wejście rodzica do przestrzeni wspólnej placówki z zachowaniem zasady 1 rodzic z dzieckiem/dziećmi lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem/dziećmi 2 m, przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności (maseczka).
- Do przedszkola uczęszcza wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych, sugerujących chorobę zakaźną.
- Po wcześniejszym uzyskaniu zgody rodziców/opiekunów na pomiar temperatury ciała dziecka, pracownik przedszkola sprawdza temperaturę każdego dziecka termometrem bezdotykowym zarówno po przyprowadzeniu dziecka do placówki przez rodzica/opiekuna, w trakcie dnia oraz w przypadku zauważenia niepokojących objawów. Temperatura ciała mierzona na czole nie powinna przekraczać 38°.
- Do przedszkola dzieci przyprowadzane są przez osoby zdrowe.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych, nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.
- Opiekunowie utrzymują dystans społeczny między sobą min. 1,5 m.
- Przebywanie osób trzecich w przedszkolu jest ograniczone, w razie konieczności z zachowaniem środków ostrożności: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe ( dotyczy min. dostawców).
- Rodzic/opiekun dziecka w celu szybkiej komunikacji z przedszkolem (w sytuacjach nagłych, chorobowych) jest zobowiązany do podania numerów kontaktowych.
- W przedszkolu wyznacza się pomieszczenie, bądź miejsce izolacji dla dzieci przejawiających objawy chorobowe z zachowaniem 2 m odległości od innych osób i powiadamia się niezwłocznie rodziców/ opiekunów w celu pilnego odebrania dziecka.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
- Przed wejściem do budynku obowiązuje obligatoryjny nakaz dezynfekowania rąk przez osoby dorosłe.
- Obowiązuje regularne mycie rąk wodą z mydłem przez pracowników i dzieci, w szczególności po przyjściu do przedszkola, przed jedzeniem, po samodzielnym skorzystaniu z toalety i po powrocie ze świeżego powietrza.
- W przedszkolu prowadzony jest monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, włączników klawiatury np. domofonów.
- Dezynfekcję przeprowadza się ściśle z zaleceniami producenta środka do dezynfekcji.
- Dezynfekcję przeprowadza się w czasie nieobecności dzieci w pomieszczeniu, z uwzględnieniem czasu potrzebnego na wywietrzenie pomieszczenia.
- W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.
- Toalety dezynfekuje się na bieżąco.
Żywienie
- Dzieci w przedszkolu korzystają z dystrybutorów wody pod ścisłym nadzorem opiekuna.
- Pracownicy kuchni przygotowujący posiłki dla dzieci stosują się do zasad szczególnej ostrożności poprzez stosowanie środków ochrony osobistej oraz płynów dezynfekujących do czyszczenia powierzchni, sprzętów kuchennych, opakowań produktów, naczyń stołowych oraz sztućców.
- Dzieci korzystają z posiłków w miejscach do tego przeznaczonych i spełniających warunki szczególnej higieny: dezynfekowane blaty i krzesełka, naczynia stołowe i sztućce myte w temperaturze minimum 60° z dodatkiem detergentu lub wyparzane.
- Dzieci samodzielnie spożywają posiłki, ze względu na bezpieczeństwo nie są karmione.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu przedszkola
- Pracę w przedszkolu podejmują jedynie osoby zdrowe.
- Pracownicy powyżej 60 r. życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi przed ewentualnym podjęciem pracy, składają oświadczenie o świadomości zagrożeń epidemicznych. Oświadczenie stanowi Załącznik nr 1 do niniejszej procedury.
- W przedszkolu wyznaczone jest pomieszczenie, bądź obszar do izolacji osoby przejawiającej objawy chorobowe
- Pracownicy przedszkola są poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie podejmują pracy, pozostają w domu, kontaktują się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia dzwonią pod numer 999 lub 112 i informują, że mogą być zarażeni koronawirusem.
- Przedszkole zobowiązuje się do bieżącego śledzenia informacjo Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia oraz obowiązujących przepisów prawa.
- W przedszkolu w widocznym miejscu umieszczone są numery telefonów do służb medycznych i stacji sanitaro-epidemiologicznej.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów, sugerujących zakażenie koronawirusem niezwłocznie odsuwa się go od pracy. Wstrzymuje się przyjmowanie kolejnych dzieci.
- Niezwłocznie powiadamia się powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosuje się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, poddaje się gruntownemu sprzątaniu i dezynfekcji powierzchni dotykowych.
- Ustala się listę osób przebywających z osobą podejrzaną o zakażenie. Procedura musi być dostosowana i uszczegółowiona do indywidualnych warunków lokalowych i osobowych każdego przedszkola.
Rodzice, opiekunowie prawni
- Rodzice zobligowani są do poinformowania, w jakich godzinach dziecko będzie przebywać w przedszkolu w okresie zagrożenia epidemicznego COVID-19.
- W celu zminimalizowania zagrożenia rodzice/opiekunowie mogą przebywać jedynie w wyznaczonej przez przedszkole przestrzeni.
- Rodzice wyrażają zgodę na pomiar temperatury dziecku termometrem bezdotykowym przez pracowników Przedszkola.
- Rodzice zobowiązują się do stałego i bieżącego informowania o stanie zdrowia swojego dziecka a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących jego stanu zdrowia, są zobligowani do jego do nieprzyprowadzania do przedszkola.
- Rodzice zobowiązują się po podpisania oświadczenia, obejmującego swym zakresem powyższe punkty, jednocześnie akceptując i zobowiązując się do przestrzegania niniejszej procedury.
- Oświadczenie stanowi Załącznik nr 2 do niniejszej procedury.
Postanowienia końcowe
- Wszyscy pracownicy przedszkola są zobowiązani do podpisania oświadczenia, akceptując i zobowiązując się do przestrzegania niniejszej procedury oraz Wytycznych przeciwepidemicznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego z dnia 4 maja 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki w wieku do lat 3 wydanych na podstawie 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322,374 i 567) wraz ze wszystkimi kolejnymi aktualizacjami. Oświadczenie stanowi Załącznik nr 3 do niniejszej procedury.
- Procedura musi być dostosowana i uszczegółowiona do indywidualnych warunków lokalowych i osobowych każdego przedszkola.
Opole, 24.08.2020r.
Załączniki:
1.załącznik nr1
2. załącznik nr 2
3. załącznik nr 3
Do przestrzeni tej nie wlicza się pomieszczenia/ń kuchni, zbiorowego żywienia, pomocniczych (ciągów komunikacji wewnętrznej, pomieszczeń porządkowych, magazynowych, higienicznosanitarnych – np. łazienek, ustępów). Nie należy sumować powierzchni sal dla dzieci i przeliczać łącznej jej powierzchni na limit miejsc. Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów w niej się znajdujących.
Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z 25 sierpnia 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – IV aktualizacja :
PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA
Zarządzenie nr 9/2020
Dyrektora Przedszkola Publicznego nr 6 w Opolu
z dnia 5 maja 2020
w sprawie: procedur bezpieczeństwa na terenie placówki w okresie pandemii COVID-19
Na podstawie :
- Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych
u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz.1239 ze zm.),
- Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.),
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 ze. zm.),
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny
w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.)
- § 1 Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie
szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu
oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 ( Dz. U z 2020r. poz. 493)
- Rozporządzenia MEN z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie
szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu
oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374 567)
- Wytyczne dla przedszkoli wskazane przez GIS, MZ i MEN z dnia 4 maja 2020r. w związku z otwarciem przedszkoli od dnia 6 maja 2020r.
zarządzam, co następuje:
§1
- Wprowadza się „Procedury bezpieczeństwa na terenie placówki w okresie pandemii COVID-19”, stanowiące załącznik nr 1 do Zarządzenia.
- Procedury obowiązują wszystkich pracowników Przedszkola Publicznego nr 6 w Opolu oraz rodziców którzy będą korzystać z opieki przedszkola.
- Zarządzenie zobowiązuje wyżej wspomnianych do przestrzegania postanowień zawartych w procedurach.
§2
Zmiany w Procedurach bezpieczeństwa na terenie placówki w okresie pandemii COVID-19, wynikające m.in. z nowelizacji obowiązujących przepisów lub innych przyczyn będą dokonywane w formie aneksów.
§3
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania tj. 6 maja 2020 r.
Magdalena Fortalska
Dyrektor Przedszkola Publicznego nr 6 w Opolu
Załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 9/2020 z dnia 5 maja 2020 r.
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA NA TERENIE PLACÓWKI
W OKRESIE PANDEMII COVID-19
W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM NR 6 W OPOLU
POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Niniejsza Procedura bezpieczeństwa na terenie placówki w okresie pandemii COVID-19, dotycząca wszystkich pracowników Przedszkola Publicznego nr 6 w Opolu orazrodziców dzieci uczęszczających do placówki.
- Celem procedury jest:
a.) zminimalizowanie zagrożeń zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19
b.) umożliwienie rodzicom, którzy nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką nad dzieckiem w domu, podjęcia pracy zawodowej
c.) Procedury określają działania, które zminimalizują możliwość zakażenia, ale mimo wszystkich podjętych środków bezpieczeństwa, nie pozwolą w 100% wyeliminować ryzyka związanego z zakażeniem dlatego rodzic decydując się na przyprowadzenie dziecka do placówki jest zobowiązany wypełnić OŚWIADCZENIE, stanowiące załącznik nr 1.
§2
OBOWIĄZKI DYREKTORA PLACÓWKI
1.Dyrektor ustala regulaminy wewnętrzne i dostosowuje procedury obowiązujące w placówce do wymogów zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.
2. Współpracuje z organem prowadzącym w celu zapewnienia odpowiednich środków do dezynfekcji oraz ochrony osobistej.
3. Organizuje pracę personelu pedagogicznego i niepedagogicznego na okres wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.
4. Planuje organizację pracy przedszkola na podstawie analizy zebranych zdalnie informacji od rodziców o liczbie dzieci, których rodzice decydują się przyprowadzić do placówki w czasie pandemii.
5. Przekazuje rodzicom informację o czynnikach ryzyka COVID-19, informuje o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka do placówki. W związku z powyższym wymagane jest podpisanie odpowiedniego oświadczenia stanowiącego załącznik nr 1.
6. Zapewnia co najmniej dwa pomieszczenia do izolacji w razie pojawienia się podejrzenia zachorowania dziecka lub pracownika: gabinet logopedy/terapeuty i pokój nauczycielski.
7. Wyposaża pomieszczenia w co najmniej 8 zestawów ochronnych po 4 na każde pomieszczenie, w skład, których wchodzi: 1 przyłbica, 1 fartuch ochronny,2 maski, co najmniej 10 par rękawiczek.
8. Zapewnia środki ochrony osobistej dla pracowników (rękawiczki, przyłbice, maseczki,fartuchy itd.) oraz środki higieniczne do dezynfekcji rąk i powierzchni.
9, Dopilnowuje aby w holu głównym przy wejściu umieszczono dozownik z płynem do dezynfekcji rąk,
a w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych, były mydła antybakteryjne oraz instrukcje z zasadami prawidłowego mycia rąk dla dorosłych i dzieci stanowiące załącznik nr 2, 2a ( umieszczone w widocznych miejscach w placówce), a przy dozownikach z płynem instrukcje do dezynfekcji rąk stanowiące załącznik
nr 3( umieszczone w widocznych miejscach w placówce).
10. Bezwzględnie przy każdym wejściu/ wyjściu z palcówki /w trakcie pracy często odkaża ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji wspomnianej w pkt. 9 i myje ręce zgodnie z instrukcją stanowiącą załącznik nr 2.
11. Dopilnowuje, aby przed wejściem do przedszkola w przedsionku wisiała instrukcja jak zdejmować rękawiczki jednorazowe stanowiące załącznik nr 4 (umieszczone w widocznych miejscach w placówce) oraz kosz na zużyte rękawiczki.
§3
OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW
- Każdy pracownik przedszkola zobowiązany jest do samoobserwacji i pomiaru temperatury dwa razy dziennie.
- W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności,kaszel, gorączka) pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora placówki.
- Do przedszkola pracownicy pedagogiczni i niepedagogiczni, z wyłączeniem pracowników kuchni wchodzą i wychodzą tylko przez wejście główne.
- Pracownicy kuchni wchodzą wejściem od zaplecza kuchennego.
- Bezwzględnie przy każdym wejściu/ wyjściu z palcówki/w trakcie pracy często odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji stanowiącej załącznik nr 3( umieszczonej w widocznych miejscach w placówce) i myją ręce zgodnie z instrukcją stanowiącą załącznik nr 2.
- Wszyscy pracownicy przebierają się w strój do pracy – fartuch ochronny, maseczka, rękawice.
- Pracownicy nie przemieszczają się zbędnie po placówce.
- Pracownicy pedagogiczni – nauczyciele: pracują wg ustalonego przez dyrektor aharmonogramu: w ciągu jednego dnia w grupie pełnią dyżury 2 nauczycielki świadczące tylko działania opiekuńczo – wychowawcze.Specjaliści kontynuują edukację zdalną z domu.
1) Pełniący dyżur w placówce:
a.) Organizują działania opiekuńczo wychowawcze w wymiarze 22 i 25 godzin.
b.) Wyjaśniają dzieciom, jakie zasady obowiązują w instytucji i dlaczego zostały wprowadzone. Komunikat przekazują w formie pozytywnej, aby wytworzyć w dzieciach poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności za swoje zachowanie,bez lęku w formie: pogadanki, opowiadania, historyjki obrazkowej, filmu itp.
c.) Instruują, pokazują techniki właściwego mycia rąk wg instrukcji dla dzieci stanowiącej załącznik nr 2, 2a( umieszczonej w widocznych miejscach w placówce).
d.) Przypominają i dają przykład. Zwracają uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie ze świeżego powietrza.
e.) Przestrzegają ustalonego harmonogramu wyjść do ogrodu.
f.) Organizują wyjścia poszczególnych grup na teren ogrodu przedszkolnego, tak aby grupy nie mieszały się ze sobą.
g.) Unikają organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu lub przy jednej zabawce na placu zabaw.
h.) Sprawują opiekę, prowadzą zabawy z dziećmi. Organizują codzienną gimnastykę przy otwartych oknach.
2) Nie pełniący dyżuru w placówce:
a.)Specjaliści wykonują pracę zdalną zgodnie z Zarządzeniem 7/2020 Dyrektora Przedszkola Publicznego nr 6 w Opolu w sprawie organizacji pracy w okresie czasowego ograniczenia pracy placówki dla nauczycieli
i pracowników obsługi Przedszkola Publicznego nr 6 w Opolu oraz planem miesięcznym dokumentując działania w raporcie.
b.) W godzinach pracy placówki są „pod telefonem”, aby włączyć się w razie potrzeby w niezbędne działania.
9. Personel obsługowy – pomoce nauczyciela, woźne:
a.) Usuwają z sal przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, jaknp. pluszowe zabawki, dywany.
b.) Wietrzą salę, w której organizowane są zajęcia, co najmniej raz na godzinę.
c.) Wykonują codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych.
d.) Dezynfekują powierzchnie dotykowe - poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty,poręcze krzeseł i powierzchnie płaskie, w tym blaty stołów do spożywania posiłków.
e.) Pomoc nauczyciela dodatkowo czuwa i odpowiada za odizolowanie dziecka,u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem lub chorobę COVID-19.
f.) Woźna dodatkowo czuwa nad sprzątaniem i dezynfekcją pomieszczeń w przypadku stwierdzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19.
10.Pracownicy kuchni oraz intendentka:
a.) Przestrzegają warunków wymaganych przepisami prawa, dotyczącymi funkcjonowania zbiorowego żywienia.
b.) Wykonując zadania, utrzymują odległość dwóch metrów pomiędzy stanowiskami pracy.
c.) Oprócz środki higieny osobistej fartuchów stosują rękawiczki.
d.) Utrzymują wysoką higienę mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów,sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
e.) Po zakończonej pracy gruntownie dezynfekują powierzchnie, sprzęty i pomieszczenia zaplecza kuchennego, zmywalni i obieralni.
f.) Intendentka dba o czystość magazynu spożywczego, wstęp do magazynu ma tylko intendentka. Wydaje towar kucharce wystawiając go na stoliku koło magazynu.
Intendentka dba o higieniczny odbiór towaru od dostawców. Zwraca uwagę na ubiór dostawcy: fartuch biały, maseczka, rękawiczki oraz na czystość samochodu, którym dostarczany jest towar. Dostarczane pieczywo powinno być przykryte czystym materiałem, papierem. Dostawca nie wchodzi na teren przedszkola, towar zostawia za drzwiami.
§4
OBOWIĄZKI RODZICÓW
- Zapoznają się z procedurami opracowanymi na czas zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19 w przedszkolu i podpisująomówione w § 1 pkt.3 stosowne OŚWIADCZENIE stanowiące załącznik nr 1.
- Przekazują dyrektorowi lub nauczycielowi informacje o stanie zdrowia dziecka, które są istotne.
- Nie posyłają do przedszkola dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
- Przyprowadzają do przedszkola tylko zdrowe dziecko – bez objawów chorobowych.
- Stosują się do zaleceń lekarskich, które mogą określić czas nieposyłania dziecka do instytucji, jeśli wcześniej chorowało.
- Gdy dziecko ukończyło 4 lata, rodzice zapewniają mu indywidualną osłonę ust i nosa w drodze do i z przedszkola.
- Przed przyprowadzeniem dziecka do instytucji rodzic zobowiązany jest do zmierzenia dziecku temperatury.
- Wyjaśniają dziecku, aby nie zabierało do instytucji zabawek i niepotrzebnych przedmiotów.
- Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, nie podawaniu ręki na przywitanie, unikaniu częstego dotykania oczu,nosa i ust.
- Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
- Bezwzględnie przy każdym wejściu/wyjściu z palcówki odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji stanowiącej załącznik nr 3( umieszczonej w widocznych miejscach w placówce) i myją ręce zgodnie z instrukcją stanowiącą załącznik nr 2.
- Rodzice przy wejściu/wyjściu z placówki są zobowiązani bezwzględnie posiadać maskę i rękawice ochronne.
- Są zobowiązani do odbierania telefonów z przedszkola.
§5
PRACA PRZEDSZKOLA W PODWYŻSZONYM REŻIMIE SANITARNYM
- Na czas podwyższonego reżimu sanitarnego przedszkole czynne jest w godzinach od 6.30 – do 15.30 . Wejścia do placówki sygnalizuje się ogólnym dzwonkiem.
- Ograniczenie liczebności grup:
a.) Pierwszeństwo z możliwości skorzystania z przedszkola mają dzieci: pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw realizujących zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, pracownicy przedszkola.
b.)Liczba dzieci w poszczególnych grupach przebywających w jednej sali zostaje ograniczona do 5-6 (zgodnie z zaleceniami GIS minimalna powierzchnia do zabawy, zajęć itp. wynosi 4 m2. W związku z powyższym w sali może przebywać 5-6 dzieci oraz 3 osoby dorosłe.
c.)W związku z powyższym placówka jest w stanie w ciągu dnia zapewnić opiekę 30 dzieciom.
d.)Obecność dziecka w przedszkolu rodzic/opiekun jest zobowiązany zadeklarować wychowawcy dzień wcześniej do godziny 12.00 (telefonicznie).
e.)Wychowawcy do 12.30 każdego dnia informują dyrektora o ilości zgłoszonych dzieci,który do 13.00 ustala harmonogram pracy na następny dzień informując o nimodpowiednich pracowników. - Przyprowadzanie dzieci do placówki:
a.)Tylko jedna osoba przyprowadza dziecko do przedszkola i przychodzi tylkoz dzieckiem, mającym pozostać w placówce. (Zaleca się, aby ta osoba któraprzyprowadziła również odebrała dziecko).
b.) Bezwzględnie przy każdym wejściu/ wyjściu z palcówki rodzic i dziecko odkażają ręcepłynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji stanowiącej załącznik nr 3, ( umieszczonejw widocznych miejscach w placówce), następnie rodzic musi włożyć rękawiczki i maskę (wyposażenie we własnym zakresie).
c.) Pracownik dyżurujący w holu odpowiada za ilość osób w pomieszczeniach szatni i dokonuje pomiaru temperatury wchodzącym: dziecka i rodzica.
d.) Rodzic każdego dnia pobytu dziecka w przedszkolu przynosi: szczelnie zapakowane,uprane i uprasowane ubranie tzw. strój przedszkolny do przebrania dziecka.
e.) W szatni rodzic przebiera dziecko się w strój przedszkolny. Rozbiera ze wszystkich ubrań „domowych”, pakuje je w szczelny woreczek i zostawia w szafce w szatni.
f.) Pracownik odprowadza dziecko do drzwi w grupie, ale nie wchodzi do środka.
g.) W pomieszczeniach szatni może przebywać w jednym czasie 2 rodziców i 2 dzieci.
h.) Każdy Rodzic winien mieć założoną maseczkę ochronną i jednorazowe rękawiczki.
i.) W szatni należy zachować bezpieczną odległość miedzy osobami tj. od 1,5 -2 metrów.
Odbieranie dzieci z przedszkola:
a.) Rodzic dzwoni dzwonkiem ogólnym, wchodzi do placówki i bezwzględnie dezynfekuje ręce z założonymi rękawiczkami i maseczką. Pracownik dokonuje pomiaru temperatury rodzica/opiekuna.
b.) Nauczyciel/pracownik odprowadza do drzwi sali dziecko.
c.) W szatni dziecko przy pomocy rodzica rozbiera ubrania przedszkolne, które sązabierane do domu. Przy wyjściu pracownik dokonuje pomiaru temperatury dziecka.
d.) Rodzic następnego dnia przynosi czyste i uprasowane ubranie.
§5
PROCEDURY NA WYPADEK STWIERDZENIA PODEJRZENIA ZAKAŻENIA
- Dziecko, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączkę): pomoc nauczyciela bezzwłocznie odizolowuje do tzw. IZOLATORIUM – jednego z dwóch wyznaczonych pomieszczeń (najbliższego) : gabinetu logopedy/terapeuty lub pokoju nauczycielskiego.
a.) Pomoc nauczyciela bezzwłocznie zabezpiecza się w: przyłbicę, fartuch ochronny,maskę i rękawiczki.
b.) Pomoc pozostaje z dzieckiem utrzymując min. 2 m odległości.
c.) Nauczyciel telefonicznie zawiadamia dyrektora o zaistniałej sytuacji.
d.)Dyrektor kieruje do pomocy osobę, która przystępując do działań zabezpiecza się w przyłbicę, kombinezon ochronny, maskę i rękawiczki.
e.)Dyrektor zawiadamia stację sanitarno – epidemiologiczną w razie złego stanu dziecka dzwoni na 999 lub 112.
f.) Nauczyciel bezzwłocznie zawiadamia rodziców o zaistniałej sytuacji. - Pracownik, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem lub choroby COVIDi-19 (duszności, kaszel, gorączkę):
a.) Zgłasza fakt dyrektorowi i bezzwłocznie udaje się do wyznaczonego pomieszczenia:pokój nauczycielski lub gabinetu logopedy.
b.) Dyrektor kieruje do pomocy osobę, która przystępując do działań zabezpiecza się w przyłbicę, kombinezon ochronny, maskę i rękawiczki.
c.) Dyrektor bezzwłocznie zawiadamia odpowiednie służy, które podejmują dalsze kroki bezpieczeństwa.
§5
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Procedury bezpieczeństwa wchodzą w życie z dniem podpisania przez dyrektora.
- Procedury obowiązują do odwołania.
- Procedury zostaną uruchomione przez dyrektora z chwilą, gdy:
1) Organ prowadzący:
a.) Zapewni środki higieniczne potrzebne do bieżącego funkcjonowania placówki.
b.) Zaopatrzy pracowników w indywidualne środki ochrony osobistej: jednorazowerękawiczki, maseczki, ewentualnie przyłbice, nieprzemakalne fartuchy z długim rękawem
Magdalena Fortalska
Dyrektor Przedszkola Publicznego nr 6 w Opolu